International Festival Signs of the Night - Bangkok


HOME tCONCEPT SUBMISSION ARCHIVE CONTACT LAURELS


18th International Festival Signs of the Night - Bangkok (6th Edition) - July 23-26, 2020
9



July 23th, 2020

DOC 1 - - 107 MINS
Alliance Francaise
6.30PM
My Own Landscapes / Antoine Chapon / France / 2020 / 0:19:0
Watching the Pain of Others / Chloé Galibert-Laîné / France / 2019 / 0:31:30
Monsieur Pigeon / Antonio Prata / Switzerland / 2019 / 0:56:21 2

 

 

July 24th, 2020

DOC 2 - - 100 MINS
Bangkok Screening Room
1.30 PM
Invisible Jails / Orwa Alahmad / France / 2019 / 0:09:59
The Music of Things / Menios Carayannis / Greece / 2020 / 1:30:00



DOC3 -- 102MINS
3.30 PM
Hanawon / Romain Champalaune / Netherlands / 2019 / 0:15:00
Amazonian Cosmos / Daniel Schweizer / Switzerland / 2020 / 01:27:00


DOC 4 -- 134 MINS
5.30 PM
Almost Human / Jeppe Rønde / Denmark, Great Britain / 2019 / 0:47:00
Hi A.I. / Isa Willinger / Germany / 2019 / 1:27:00


DOC 5 -- 130 MINS
8.10 PM
We Have Boots / Evans Chan / Hong Kong / 2020 / 2:10:00



July 25th, 2020

Thai Film Archive
SHORT 1 99 MINS
12.30 PM
Goodbye Machine / Veronika Bolotina / Spain / 2019 / 0:06:00
Bardo / Maxime Lauret / France / 2019 / 0:19:42
Take It and End It / Kirineos Papadimatos / Greece / 2020 / 0:20:00
The Year Without a Summer / Elise Rasmussen / Switzerland, Indonesia, USA / 2020 / 0:19:54
How do you spell capitalism? / Lars Karl Becker / Germany / 2019 / 0:18:00
Filmorgh / Masoud Soheili / Afghanistan / 2018 / 0:15:00


SHORT 2 -- 92 MINS
2.30 PM
I Had to Bury Cucu / Philippa Ndisi-Herrmann / Kenya / 2018 / 00:13:42
The Manila Lover / Pyykkö Johanna / Norway, Philippines / 2019 / 00:26:00
Bura / Junjung Eden / Indonesia / 2019 / Fiction / 00:12:07
Electric Swan / Konstantina Kotzamani / France, Greece, Argentina /2019 / 0:40


SHORT 3 -- 95 MINS
4.30 PM
Dark Again / Rubén Guzmán / Argentina / 2020 / 0:34:56
Mthunzi / Tebogo Malebogo / South Africa / 2019 / 0:08:00
Ashmina / Dekel Berenson / Nepal / 2018 / 0:15:00
Cargo / Christina Tournatzés / Germany, Hungary / 2019 / 0:15:00
Past Perfect / Jorge Jácome / Portugal / 2019 / 0:23:00

 



July 26th, 2020

Thai Film Archive
SHORT 4 -- 99 MINS
12.30 PM
Action, almost unable to think / Haonan Mao / China / 2018 / 0:11:20
Skewwhiff / Robin Summons / Australia / 2018 / 0:11:31
How to Disappear / Robin Klengel, Leonhard Müllner and Michael Stumpf/ Austria / 2019 / 0:21:0
The Bite ( A Mordid) / Pedro Neves Marques / Portugal, Brazil / 2019 / 0:26:10
Sunday / Fulara Arun / India / 2019 / 00:09:59
Before April / Chaweng Chaiyawan / Thailand / 2019 / 0:20:00


SHORT 5 -- 99 MINS
2.30 PM
The Visit / Kristi Tethong / Canada / 2019 / 0:04:20
Congruity Chant / Kunchanit Liengudom / Thailand / 2019 / 0:20:52
22:47 Linie 34 / Michael Karrer / Switzerland / 2019 / 0:10:00
War of Perception / Bo Choy / Hong Kong / 2020 / 0:19:47
My Father’s Naples / Alessia Bottone / Italy / 2020 / 0:20:00
Attention at Tension / Azalia Muchransyah / Indonesia / 2020 / 0:08:52


SHORT 6 -- 104 MINS
4.30PM
The Heavy Burden / Yilmaz Özdil / Turkey / 2019 / 0:17:00
Salvage / Christopher Boulton / USA / 2020 / 0:10:19
To Be, Or...? / Pozsgai Zsolt, Kerekes András / Hungary / 202/ 0 0:13:18
For Your Sake / Ronja Hemm / Germany, Nepal / 2019 / 0:37:55
Absence of Light / Beatrice Aliné / Germany / 2019 / 0:10:00
Kids Don't Die / Pedro Patricio / USA / 2019 / 0:14:00

 

FILM TITLE INDEX

C = International Short Film Competotion
D = Documentary Competition




22:47 Linie 34, Michael Karrer / C5

A
Absence of Light, Beatrice Aliné / C6
Action, almost unable to think, Haonan Mao / C4
Almost Human, Jeppe Rønde / D4
Amazonian Cosmos, Daniel Schweizer / D3
Ashmina, Dekel Berenson / C3
Attention at Tension, Azalia Muchransyah / C5

B
Bardo, Maxime Lauret / C1
Before April, Chaweng Chaiyawan / C4
Bura, Junjung Eden / C2

C
Cargo, Christina Tournatzés / C3
Congruity Chant, Kunchanit Liengudom / C5

D
Dark Again, Rubén Guzmán / C3

E
Electric Swan, Konstantina Kotzamani / C2

F
Filmorgh, Masoud Soheili / C1
For Your Sake, Ronja Hemm / C6

G
Goodbye Machine, Veronika Bolotina / C1

H
Hanawon, Romain Champalaune / D3
Hi A.I., Isa Willinger / D4
How do you spell capitalism?, Lars Karl Becker / C1
How to Disappear, Leonhard Müllner, Robin Klengel, Michael Stumpf / C4 I
I Had to Bury Cucu, Philippa Ndisi-Herrmann / C2

I
Invisible Jails, Orwa Alahmad / D2

K
Kids Don't Die, Pedro Patricio / C6

M
Monsieur Pigeon, Antonio Prata / D1
My Father’s Naples, Alessia Bottone / C5
My Own Landscapes, Antoine Chapon / D1
Mthunzi, Tebogo Malebogo / C3

P
Past Perfect, Jorge Jácome / C3

S
Salvage, Christopher Boulton / C6
Sewing Box for My Daughter, Kieko Ikehata / C5
Skewwhiff, Robin Summons / C4
Sunday, Fulara Arun / C4

T
Take It and End It, Kirineos Papadimatos / C1
The Bite A Mordida, Pedro Neves Marques / C4
The Heavy Burden, Yilmaz Özdil / C6
The Manila Lover, Johanna Pyykkö / C2
The Music of Things, Menios Carayannis / D2
The Visit, Kristi Tethong / C5
The Year Without a Summer, Elise Rasmussen / C1
To Be, Or...?, Kerekes András, Pozsgai Zsolt / C6

W
War of Perception, Bo Choy / C5
Watching the Pain of Others, Chloé Galibert-Laîn / D1
We Have Boots, Evans Chan / D5




NAME INDEX

C = International Short Film Competotion
D = Documentary Competition


A
Orwa Alahmad, Invisible Jails / D2
Beatrice Aliné, Absence of Light / C6
Kerekes András, To Be, Or...? / C6
Fulara Arun, Sunday / C4

B
Lars Karl Becker, How do you spell capitalism? / C1
Dekel Berenson, Ashmina / C3
Veronika Bolotina, Goodbye Machine / C1
Alessia Bottone, My Father’s Naples / C5
Christopher Boulton, Salvage / C6

C
Menios Carayannis, The Music of Things / D2
Chaweng Chaiyawan, Before April / C4
Evans Chan, We Have Boots / D5
Romain Champalaune, Hanawon / D3
Antoine Chapon, My Own Landscapes / D1
Bo Choy, War of Perception / C5

E
Junjung Eden, Bura / C2

G
Chloé Galibert-Laîn, Watching the Pain of Others / D1
Rubén Guzmán, Dark Again / C3

H
Ronja Hemm, For Your Sake / C6

I
Kieko Ikehata, Sewing Box for My Daughter / C5

J
Jorge Jácome, Past Perfect C3


K
Michael Karrer, 22:47 Linie 34 / C5
Robin Klengel, How to Disappear / C4
Konstantina Kotzamani, Electric Swan / C2

L
Maxime Lauret, Bardo / C1
Kunchanit Liengudom, Congruity Chant / C5

M
Haonan Mao, Action, almost unable to think / C4
Tebogo Malebogo, Mthunzi / C3
Azalia Muchransyah, Attention at Tension / C5
Leonhard Müllner , How to Disappear / C4

N
Philippa Ndisi-Herrmann, I Had to Bury Cucu / C2
Pedro Neves Marques, The Bite A Mordida / C4

O
Yilmaz Özdil, The Heavy Burden / C6

P
Kirineos Papadimatos, Take It and End It / C1
Pedro Patricio, Kids Don't Die / C6
Antonio Prata, Monsieur Pigeon / D1
Johanna Pyykkö, The Manila Lover / C2

R
Elise Rasmussen, The Year Without a Summer / 1
Jeppe Rønde, Almost Human / D4

S
Daniel Schweizer, Amazonian Cosmos / D3
Masoud Soheili, Filmorgh / C1
Michael Stumpf, How to Disappear / C4
Robin Summons, Skewwhiff / C4

T
Kristi Tethong, The Visit / C5
Christina Tournatzés, Cargo / C3

W
Isa Willinger, Hi A.I. / D4

Z
Pozsgai Zsolt, To Be, Or...? / C6